Sağlık İçin Hareket Et

Yaşlandıkça iyi bir yaşam kalitesini sürdürmede en önemli etkenlerin neler olduğu sorulduğunda, insanlar bağımsız yaşamayı ve aktif kalmayı en üst sıralarda yer alır. Ancak aktif kalabilmek için aktif olmak önemlidir.Yaşlandıkça, kas ve kemik kütlenizi kaybedersiniz ve kaslarınızda, eklemlerinizde ve kemiklerinizde sırt ağrısı, ostearrit veya osteoporoz gibi sorunlar gelişebilir. Düzenli egzersiz kas kütlesi kaybını yavaşlatır, kemikleri güçlendirir ve denge artar, düşme ve kalça kırığı gibi ciddi bir yaralanma riski.

EGZERSİZ BENİM İÇİN NE YAPABİLİR?

Yaşlandıkça, kas ve kemik kütlenizi kaybedersiniz ve kaslarınızda, eklemlerinizde ve kemiklerinizde sırt ağrısı, osteartit veya osteoporoz gibi sorunlar gelişebilir. Düzenli egzersiz kas kütlesi kaybını yavaşlatır, kemikleri güçlendirir ve denge artar, düşme ve kalça kırığı gibi ciddi bir yaralanma riski.

FİZİKSEL AKTİVİTEDEN HERHANGİ BİR FAYDA ALMAK İÇİN UZUN VE ZOR EGZERSİZ YAPMANIZ GEREKMEZ Mİ?

Bilim adamları, yorucu egzersizin sağlığınızı iyileştirmenin tek yolu olduğunu düşünürlerdi.Bununla birlikte, yeni araştırmalar, tempolu yürüyüş veya arabanızı yıkamak gibi sadece 30 dakikalık ılımlı fiziksel aktivitenin egzersizden sağlık yararlarının çoğunu sağladığını öne sürüyor. Aktivitenin çok şiddetli olması gerekmez, aslında, orta yoğunluklu aktivite en iyisidir, ancak düşük yoğunluklu aktivite bile hiç yoktan iyidir. Bazı insanlar düzenli olarak planlanan bir egzersiz sınıfına katılmaktan hoşlanırken, diğerleri sadece günlük aktiviteleri  artırmayı daha kolay bulabilir .

Bu konudaki  anahtar; yapmaktan zevk aldığınız bir şey bulmak ve bunu düzenli olarak yapmaktır.

* hızlı bir  yürüyüşe çıkmak

* bahçede çalışmak

* bisiklet sürmeye git

* golf oynarken çim yollarda yürümek

* arabayı yıkamak ve cilalamak

Yaşlanıyorum. Egzersiz yapmaya başlamak için çok geç görünüyor.

GERÇEKTEN FAYDA GÖRÜR MÜYÜM?

Başlamak için asla geç değildir. Fiziksel aktivite özellikle yaşlı yetişkinler için önemlidir ve mümkün olduğunca uzun süre bağımsız olarak yaşamalarına yardımcı olabilir. Bir ağırlık kaldırma programına katılan, 80'li ve 90'lı yaşlarındaki zayıf, tekerlekli sandalyeye bağlı huzurevi sakinleri üzerinde yapılan bir araştırma, güçlerinde ve genel işlevsel yeteneklerinde belirgin bir iyileşme olduğunu gösterdi. Aktif olmak kalp hastalığı ve kalp atağı riskini azaltır, kan basıncını düşürür, diyabeti kontrol eder ve sağlıklı kilo seviyenizi korumanıza yardımcı olur.

ANCAK KRONİK BİR TIBBİ DURUMUM VAR, FİZİKSEL AKTİVİTE BUNU KÖTÜLEŞTİRMEZ?

Tam tersi - kaslarınızı, eklemlerinizi veya kemiklerinizi etkileyen bir kronik durumunuz varsa - fiziksel aktivite eksikliği durumu daha da kötüleştirebilir veya en azından birlikte yaşamayı zorlaştırabilir. Tıbbi araştırmalar,artrit, osteoporoz ve diğer kronik kemik ve eklem rahatsızlıkları olan kişilerde fiziksel aktivitenin hem güvenli hem de yararlı olduğunu göstermektedir.

SIRT AĞRISI

SIRT AĞRISI YAŞARKEN EGZERSİZ YAPMAK DURUMU KÖTÜLEŞTİRİR Mİ?

Akut bel ağrısı sırasında egzersiz yapmamalısınız, ancak midenizin, kalçanızın ve diğer şeylerin kaslarını güçlendirerek kronik sırt ağrısını hafifletebilir ve durumunuzun kötüye gitmesini önleyebilirsiniz. Güçlendirici egzersizler idealdir.

* Akut sırt ağrısı zamanlarında, yorucu egzersizi bırakın, ancak ayağa kalkıp hareket edin. Uzun yatak istirahati ve hareketsizlik iyileşmenizi geciktirecektir.

* Ayakta kalmak, koşmak, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya ağırlık kaldırmak için iyi bir fiziksel durumdur. Nesneleri hareket ettirmek için doğru kaldırma tekniklerini kullanın.

* Uygun vücut ağırlığını koruyun.Kilo almayın.

'' ARTRİT '' OLDUĞUMU BİLDİRDİM.

BU TAMAMEN NE ANLAMA GELİYOR?

Pek çok artrit türü varken, bu kemik ve eklem rahatsızlığının en yaygın şekli osteoartrittir. 55 yaşın üzerindeki kişilerde engelliliğin önde gelen nedenidir. Nedeni bilinmemekle birlikte osteoartrit ağrısına neden olur. eklemlerde kıkırdak ve altta yatan kemiğin bozulması.

YÜRÜMEYE VE BAŞKA EGZERSİZLER YAPMAYI DENEYİNİZ

Özellikle merdivenlerden yukarı çıkıp aşağı indiğimde eklemlerimde ağrı hissediyorum, daha fazla egzersizin daha fazla hasara neden olacağından şüpheleniyorum?

Tam tersi doğrudur: Herhangi bir egzersiz türü eklemleri ve çevresindeki kasları güçlendirir.Ayrıca eklem sertliğini giderir ve ağrıyı azaltır Hareketsizlik sorunu ağırlaştırabilir çünkü eklem çevresindeki zayıf kaslar eklemde dengesizliğe yol açabilir.Bir egzersiz türü ağrıya neden olursa, başka bir egzersiz yapmayı deneyin. Kaslarınız sert bir yüzeyde yürümeyi deneyecek kadar güçlü olana kadar havuzda yüzmeyi veya yürümeyi deneyebilirsiniz. Kısa, sık fiziksel aktivite seanslarıyla başlayın.Hatırlatma; egzersiz ayrıca tansiyon ve diyabet gibi diğer durumları kontrol etmeye yardımcı olabilir.

AĞRIDAN  KORKMAYIN!

Kemiklerde, eklemlerde, tendonlarda ve diğer belirtilmemiş ağrı ve sancılarda şişme ve sertlik sorunları olan birçok kişi, ağrıdan korktukları için fiziksel aktiviteden kaçınırlar.

Egzersiz yapmaya başladığınızda bir miktar kas ağrısı hissetmeyi bekleyebilirsiniz, ancak düzenli egzersiz yaptıkça kaybolacaktır.Yavaşça başlayın ve eğer bir aktivite çok canınızı yakarsa, başka bir şeye geçin. tabii ki, şiddetli ağrı veya şişlik yaşarsanız, yaptığınız işi bırakın. Fizik tedavi doktorunuz rahatsızlığınızı hafifletmek için egzersizler önerebilir. Zevk aldığınız çeşitli günlük fiziksel aktivitelerden yararlanarak zindeliğe odaklanın.

blog